PÓŁ WIEKU POEZJI PÓŹNIEJ |…

PÓŁ WIEKU POEZJI PÓŹNIEJ | ALZUR’S LEGACY

Całkiem niezły film, nie nudziłem się podczas seansu, a właściwie to zostałem przykuty do monitora, podobnie jak to było z serialem z Żebrowskim. Aktorstwo stoi na zaskakująco wysokim poziomie (nie zgadzam się tutaj z opiniami, że było drewniane, paru takich aktorów się znalazło, ale w ogólności było znacznie powyżej przeciętnej), scenografia, kostiumy i charakteryzacja pierwsza klasa, dialogi też całkiem niezłe (biorąc pod uwagę budżet i materiał źródłowy, któremu daleko do literackiego arcydzieła), a sama fabuła pomimo tego, że dość wyświechtana była wciągająca. Walki też były niezłe, przynajmniej widać było, że machają prawdziwymi mieczami, a nie zabawkami. Dodać do tego piękne kobiety i generalnie bardzo dobrze dobraną obsadę i mamy największą niespodziankę tego roku.

W tym wszystkim najbardziej rozwala mnie to, że serial Netflixa nie będzie nawet w połowie tak dobry jak ten film (że o polskim serialu nie wspomnę), wspomnicie moje słowa. BTW, czytając komentarze pod tym znaleziskiem przestaję się dziwić czemu dostajemy kolejne gnioty od Marvela czy Netflixa, a seriale czy filmy o znacznie mniejszym budżecie są ignorowane albo wyśmiewane „bo smok”, „bo nie ma fajerwerków”, „bo nie mówią po angielsku, ale po polsku i przez to słyszę drewno”, itp.

Rozwalił mnie też zarzut, że „dialogi nie były rozbudowane”. Ktoś najwyraźniej nie czytał książek o Wiedźminie i kompletnie nie zna się na filmach. Dialogi były dokładnie takie jakie powinny być, to były rozmowy Wiedźmina (prostego wojownika, który większość czasu spędzał w dziczy albo karczmach dla plebsu, a nie na dworach królewskich, choć obraz Geralta mógł ten obraz nieco zniekształcić), czarodziejki i jakiegoś bękarta na ściśle określone tematy. Mieli misję do wykonania, a nie dyskurs, a zamiast erystyki można było usłyszeć celną, dosadną ripostę na „S”. Jestem ciekaw jak na tym tle wypadnie serial Netflixa, ale spodziewam się raczej albo „purple prose” albo zwyczajnego bełkotu, tudzież wstrzykiwania lewicowych treści i wplatanie ich w wątki, które były od nich wolne.

_____________________________________________________________________________________________
Moja opinia na temat serialu Wiedźmin:
https://www.wykop.pl/wpis/24182617/obejrzalem-w-koncu-serial-wiedzmin-i-jestem-zszoko/

Na temat książek:
https://www.wykop.pl/wpis/24416195/przeczytalem-wiedzmina-bez-sezonu-burz-i-jestem-mo/

#seriale #film #wiedzmin #netflix #witcher #polwiekupoezjipozniej