Nowy film Wojtka…

Nowy film Wojtka Smarzowskiego dostał dofinansowanie PISF, zdjęcia ruszają w pierwszej połowie 2020.

Planowany przez Wojtka Smarzowskiego film „W2” (tytuł roboczy) otrzymał wsparcie w ramach tzw. zachęt, programu finansującego produkcje filmowe. To pierwsze dofinansowanie z systemu nadzorowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Jak informują producenci z Studio Metrage: Umowa została już podpisana przez Wojciecha Gostomczyka, prezesa Studio Metrage, które jest producentem „W2”. To oznacza, że w pierwszej połowie 2020 roku ruszają zdjęcia, które będą kręcone na Łotwie i w Polsce. Już niebawem więcej informacji o tej wyjątkowej produkcji.

„W2” (wcześniej znany jako „Wesele 2”) rozgrywać ma się w dwóch przestrzeniach czasowych – współcześnie w czasie ceremonii weselnej oraz w październiku 1941 roku. O tym projekcie Wojtek Smarzowski wspomina już od dłuższego czasu. Film krąży w środowisku także pod tytułem „Jedwabne wesele” i ma on opowiadać o relacjach polsko-żydowskich.

Projekt natrafiał na problemy, gdy zabiegał o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego PISF – Produkcja filmowa. Projekt został złożony, otrzymał pozytywną opinię komisji oceniającej projekt, ale zarzucano mu brak przedłożenia ekspertyz historycznych. Producent nie zgodził się z tymi uwagami, interweniował, odpowiednie dokumenty przedstawił, ale w ostatniej w tym roku sesji w PISF film Smarzowskiego ponownie nie otrzymał dofinansowania. Wsparcie z tzw. „zachęt” to pierwsze pieniądze z instytutu wspierającego polskiego kino. Wcześniej „W2” dofinansował jeden z regionalnych funduszy filmowych.

Koszt filmu jest duży, temat bardzo ciekawy, nazwisko reżysera znaczące w polskim kinie. Cieszy więc informacja, że prace na planie filmu ruszają już za kilka miesięcy.

Źródło: sporwkinie.blogspot.com

#smarzowski #film #kino #jedwabne #wesele