Może kogoś zainteresuje…

Może kogoś zainteresuje bardzo ciekawy brytyjski film z 1936 roku, kiedyś emitowany w TV w cyklu „Perły z lamusa”, będący futurystyczną wizją upadku i rozwoju świata na przestrzeni prawie 100 lat – od roku 1940, do 2036, nakręcony według scenariusza H.G. Wellsa na podst. jego własnej powieści.
„Rzeczy, które nadejdą”
Tytuł TV w „Perłach z lamusa” → „Rok 2000”
(Things to Come, 1936)

Akcja filmu toczy się w latach 1940–2036 w fikcyjnym brytyjskim mieście „Everytown”.
Od momentu wybuchu wielkiej wojny w 1940 r., przez kolejne dekady jej trwania – co w konsekwencji prowadzi do wybuchu epidemii, upadku cywilizacji i powstania prymitywnych osad rządzonych przez watażków czasów postapo, po przylot wysłannika z miejsca, gdzie odbudowano cywilizację, po czasy nowoczesnych podziemnych miast, zautomatyzowanych fabryk i rozwoju przemysłu kosmicznego, szykującego się do lotu na księżyc…

W spoilerze streszczenie fabuły z Wikipedii, dla ciekawych tej historii, a nie mających ochoty na film…

pokaż spoiler Biznesmen John Cabal nie cieszy się z nadejścia świąt Bożego Narodzenia 1940 r. z powodu złowrogich wiadomości o zbliżającej się wojnie, choć jego zbyt optymistycznie nastawiony przyjaciel Passworthy uważa że wojna nie wybuchnie, a nawet jeśli wybuchnie – to przyczyni się do przyspieszenia postępu technologicznego. Rozmowę przyjaciół przerywa widok świateł reflektorów i odgłosy salw artylerii przeciwlotniczej; następnie radio ogłasza, że Wielka Brytania została zaatakowana przez lotnictwo wroga (w całym filmie nie pada nazwa państwa) i znalazła się w stanie wojny. W związku z wybuchem wojny światowej John Cabal został zmobilizowany jako pilot.

Rozpoczynają się działania wojenne. Everytown w wyniku bombardowań zostaje całkowicie zrujnowane. Jakiś czas później, Cabal, który pilotuje dwupłatowiec zestrzeliwuje bombowiec wroga zrzucający bomby gazowe, który spada na ziemię i Cabal wyciąga ciężko rannego pilota z wraku. Kiedy jakaś dziewczynka podbiega do nich, pilot bombowca oddaje jej swoją maskę przeciwgazową. Cabal zabiera dziewczynkę do swojego samolotu, zaś ranny pilot konstatuje z ironią że mógł zagazować rodzinę tego dziecka, a jednak uratował ją. Następnie popełnia samobójstwo za pomocą rewolweru pozostawionego przez Cabala. Wojna trwa nadal, mija rok 1945, potem 1955 i 1960, a świat popada w gospodarczą ruinę — na filmie widać, że w 1945 r. walczyły ze sobą czołgi, a w 1960 r. walkę kontynuują już tylko słabo uzbrojeni i wynędzniali piechurzy.

Oficjalny brytyjski biuletyn wojenny we wrześniu 1966 roku oznajmia, że bezimienny wróg chyli się ku upadkowi, ale za pomocą ostatnich kilku pozostałych samolotów rozsiewa zarazę zwaną „wędrującą chorobą”. W Everytown dr Harding i jego córka Mary starają się odkryć lekarstwo na tę chorobę, ale wysiłki te są bezskuteczne i jedynym ratunkiem jest zabijanie chorych osób. Epidemia obejmuje cały świat i zabija większość ludzkości, co prowadzi do zaprzestania działań wojennych i rozpadu społeczeństw.

W 1970 roku w Evyrytown miejscowy watażka tytułowany jako „Wódz” lub „Szef” (Chief, Boss), który zdobył władzę w południowej Anglii, ogłasza, że choroba została ostatecznie zlikwidowana. Wodzowi zależy na zdobyciu paliwa, aby jego samoloty mogły znów latać — tymczasem nawet jego własny samochód ciągnie zaprzęg konny. Niespodziewanie ląduje samolot, a jego jedyny pilot — John Cabal — przedstawia się i oznajmia, że zespół „inżynierów i mechaników” utworzył cywilizację o nazwie „Skrzydła nad Światem” (Wings Over the World) której centrum jest w Basrze w Iraku. W trakcie krótkiej dyskusji, kiedy Cabal oświadcza, że nie uznaje władzy takich watażków jak Szef, Wódz rozkazuje go aresztować i zmusza do pracy dla Gordona — mechanika lotniczego. Cabalowi i Gordonowi wspólnie udaje się naprawić samolot. Kiedy Gordon rozpoczyna lot testowy, udaje mu się uciec i poinformować współpracowników Cabala o uwięzieniu ich przyjaciela. W tym czasie wódz zdobywa kopalnie i rafinerię, dzięki czemu jego kilkanaście przestarzałych dwupłatów znów może latać. Kiedy flota złożona z gigantycznych samolotów Skrzydeł nad Światem zbliża się do Everytown, Wódz rozkazuje swoim samolotom jej zaatakowanie, a ponadto poleca dokonać egzekucji zakładników (w tym córki doktora Hardinga Mary, która obecnie jest żoną Gordona). Dwupłaty Szefa szybko zostają zestrzelone, a następnie samoloty Skrzydeł nad Światem zrzucają bomby z gazem usypiającym na miasto, co powoduje, że nie dochodzi do egzekucji. Mieszkańcy Everytown budzą się wkrótce potem i widzą, że miasto jest zajęte przez lotników, zaś Wódz zmarł od gazu. Oswobodzony Cabal wita się ze swoimi wyzwolicielami i oznajmia, że wraz z Wodzem umarł dawny świat.

Następuje okres postępu technicznego pod przywództwem Skrzydeł nad Światem. W 2036 r. ludzkość żyje w nowoczesnych podziemnych miastach, w tym również nowym Everytown. Jednak nie wszystkim się to podoba. Rzeźbiarz Theotocopulos podburza ludność aby żądała „odpoczynku” od postępu technicznego. Podburzony

Film, mimo że nakręcony ponad 80 lat temu, nadal zaskakuje trafnością wielu faktów dotyczących czasów które przewidywał.
Oczywiście ówczesne zarówno same efekty filmowe, jak i pokazywane domniemane wynalazki mogą obecnie śmieszyć, to jednak trzeba docenić przedstawiony w tej historii futuryzm…
Widać go mimo że film jest czarno-biały…

Zwiastun.
Strona Filmwebu.
Film do obejrzenie on-line, 720p, lektor, cda.
[⇨ LINK ⇦]

#gruparatowaniapoziomu #kinokonesera #futuryzm #przyszlosc #historia #ciekawostkihistoryczne #scifi

_A może obraz zainteresuje też kogoś spod mojego stałego autorskiego tagu filmowego → #zlotaeravhs ? 😉

pokaż spoiler #sciencefiction #sf #filmnawieczor #ogladajzwykopem #film #filmy #kino #kinematografia #ciekawostka #ciekawostkifilmowe #wojenny #ciekawostkizruznychdziedzinwiedzyniepowszechnej #ciekawostkanadzis #ciekawostki #czarnobiale